Kdo jsme

Co říká Diana - Standa nic neříká, pořád jen pracuje:

Já jsem z Prahy a původním povoláním jsem překladatelka a tlumočnice a mnoho let se věnuji vínu a jeho prodeji, když jsme se potkali na vinařském zájezdu před mnoha a mnoha lety (no tak dávno to zas není), tak jsem aktuálně bydlela na jednom nejmenovaném jihomoravském vinařství. S vinařem jsem se rozešla a dali jsme se dohromady se Standou. Standa je původem z Vlkanče a je zemědělský inženýr a celý profesní život se věnoval výživě zvířat v konvenčních velkochovech. Statek, který se zatím marně snažíme obývat patří jeho rodině kam až sahají paměti sepsané jeho prababičkou, bohužel nám jeho opravy a užívání trochu komplikuje fakt, že ideální polovinu vlastní Standův nevlastní prastrýc.

Máme dvě malé děti - Nikolku (letos 7 let) a Kryštůfka Robina (letos 3 roky), což je sice veliká radost, ale taky pracovně limitující faktor. Proto jsme předloni museli bedýnky zavést pouze jednou za 14 dní a ani v sezóně jsme je neměli jako dřív každý týden. Naštěstí tu máme taky Standovu maminku, která nám s dětmi výrazně pomáhá. Děda už nám s ničím nepomůže, protože na tom není zdravotně dobře.

Kvůli problémům s rekonstrukcí statku jsme předloni pořídili dům v Golčově Jeníkově, kde v přízemí vzniká obchod a vznikla faremní konzervárna. O domě a postupu prací jsou informace pod záložkou o nás - naše konzervárna.

Obhospodařujeme asi 12,5 hektarů půdy, vše v režimu ekologického zemědělství. Zakládáme nové sady a máme i starý sad ještě z první republiky. Na zeleninu a bylinky máme něco přes 4 hektary pod oplocením a fóliák na zahradě u statku. Snažíme se hospodařit podle lunárních cyklů Marie Thunové, ale ne vždycky to stíháme. Někdy nestíháme ani děti...

Ze zvířat máme hodně kachen - indické běžce a pižmovky, slepice máme velsumky a a maransky měděněkrké. Chystáme se na husy a mám vyhlídnuté vzácné a ohrožené plemeno až z Anglie:-) Jinak máme i pár králíků a koček (takže máme i koťata, kdyby někdo chtěl) a psa na hlídání.

Myslím, že ovce nás neminou, protože Standa zootechnika nezapře:-) (mám pocit, že už jsem zaslechla i něco o krávě)

Brambory zaměstnaly celou rodinu

Tady je jedna fotka z předloňské sklizně brambor - občas pomáhají i další členové rodiny a techniku si půjčujeme s půlkou vesnice - a druhá půlka vesnice se s námi nebaví, jak už to na českých vesnicích bývá.

To by asi na úvod mohlo stačit:-)

Standa je ten hubený, švagr Láďa je ten mohutný:-)